Wielkie sportowe emocje, dużo uśmiechu i mnóstwo pozytywnej energii towarzyszyło uczestnikom, którzy w sobotę 14 maja wzięli udział na poznańskiej Malcie w 6. Poznań Canoe Challenge, XII Mistrzostwach Szkół w Smoczych łodziach oraz 4. Mistrzostwach w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie jednej z największych w Polsce amatorskich imprez na wodzie stanęło niemal 500 uczestników. Wśród nich m.in. byli medaliści olimpijscy i olimpijczycy. Uczestnicy oprócz rywalizacji sportowej zmagali się również z bardzo porywistym wiatrem.
Jako pierwsi na dwuosobowych kajakach turystycznych wystartowali uczestnicy 6. edycji Poznań Canoe Challenge, wśród nich mistrz świata i dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich z Seulu Marek Łbik.
Po zaciętej walce jako pierwszy na linii mety zameldował się duet Konrad Irski/ Rafał Nowak (33:19.23). Nieco ponad 2 minuty później (35:00.58) do mety dopłynęli Andrzej Wólczyński i Dawid Kaszuba, a na miejscu trzecim Faustyna Andrzejak i Michał Klonowski.
Po zakończeniu wyścigu kajakowego na smocze łodzie, w których z przodu znajduje się głowa smoka, z tyłu jego ogon, w środku 10 osób wiosłujących, sternik i bębniarz zasiedli uczniowie poznańskich i wielkopolskich szkół podstawowych. W Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2022” udział wzięło 20 osad. Zawody miały na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród młodych Wielkopolan. Rywalizacja toczyła się na dystansie 200 metrów.
Najlepszą w kategorii – klasy 1-5 osadą okazała się Gaudium Et Studium. Po srebrny medal sięgnęli uczniowie z SP 4 Luboń, po brąz SP Suchy Las. Wśród uczestników z klas 6-8 najszybsi byli uczniowie SP 61 Poznań. Na drugim miejscu Gaudium Et Studium, a najniższym stopniu podium stanęli uczniowie z SP 2 Piła.
Ostatnią imprezą była 4. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie stanęło 20 osad z całej Polski. Zawody miały na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji oraz klubów a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników. Tutaj również nie zabrakło naszych olimpijczyków. Oprócz wcześniej wspomnianego Marka Łbika w łodziach zasiedli również m.in. Beata Sokołowska (dwukrotna medalistka olimpijska) i Tomasza Kaczor (uczestnik Igrzysk Olimpijskich). Uczestnicy startowali z 3 kategoriach:
1. FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firm i instytucji
W tej kategorii najszybciej dystans 200 metrów ukończyli VW Poznań Crew. Tuż za nimi uplasowali się zawodnicy z Tedy Sport, a na trzecim miejscu Makumba Dragon King.
2. SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych
Po złoto sięgnęła osada Dragon Friends, po srebro Smocza Warta, a po brąz Makumba Dragon King.
3. Sport MIX – dla wszystkich chętnych jednak osada składała się z minimum 4 kobiet wiosłujących
Na pierwszym miejscu uplasowali się Dragon Friends, tuż za nimi Smocza Warta i VW Poznań Crew.